Router, modem a switch v domácej internetovej sieti
Router (smerovač), modem a switch (prepínač) tvoria základný hardvér vašej domácej internetovej siete. Povieme vám viacej o jednotlivých komponentoch, ich rozdelení a úlohách, ktoré v sieti plnia – zároveň s prepojením na naše odporúčania výberu a inštalácie týchto zariadení.
Čo je Router?
Router (smerovač) má za hlavnú úlohu riadiť komunikáciu medzi vašou domácou sieťou a internetom.
Router má vždy WAN (internet) port na pripojenie ku internetu. Okrem toho má router LAN porty pre pripojenie ďalších zariadení (tieto porty sú súčasťou integrovaného spravovaného switchu). Absolútna väčšina routerov má aj zabudovanú WiFi – v tom prípade sa jedná o WiFi router.
Čo je Modem?
Modem je zariadenie, ktoré zjednodušene povedané mení IP komunikáciu domácej siete na signály internetovej linky a naopak. Funguje teda ako modulátor aj ako demodulátor signálu.
Pri DSL pripojení je na prístup k internetu použitá vaša telefónna linka.
Ak používate optický internet, ako modem môžeme považovať koncové rozhranie (prevodník) optickej siete, ktorý sa často nazýva ONT – „Optical Network Terminal“.
Moderné DSL modemy aj optické ONT prevodníky síce obsahujú aj funkcie routera, LAN porty pre zapojenie vašich zariadení (počítače, tlačiareň) a WiFi sieť, to však vo väčšine prípadov nepostačuje na pokrytie potrieb obyvateľov väčšieho bytu alebo domu. Takisto im chýbajú niektoré ďalšie funkcie ako: rodičovská kontrola, prioritizácia komunikácie, podpora VPN, IPS/IDS, WiFi mesh systém a ďalšie.
Preto potrebujeme v našej domácej sieti aj kvalitnejší router s pokročilými funkciami.
Modem vs. Router
Vo vašej domácnosti môžete mať niekoľko variantov pripojenia na internet. Môže ísť o kombináciu modemu a routera alebo iba samotného routera zapojeného priamo na linku poskytovateľa internetu. Závisí to od typu internetového pripojenia.
Najviac využívané internetové pripojenia sú:
- Optické pripojenie – internetoví poskytovatelia poskytujú pripojenie na internet prostredníctvom ONT zariadenia. Ako sme písali v predchádzajúcom odstavci, ide o zariadenie, ktoré kombinuje funkciu optického prevodníka (modemu) a jednoduchého WiFi routera. V minulosti poskytovatelia internetu dodávali optický prevodník (modem) a WiFi router ako dve samostatné zariadenia. Odporúčame vymeniť si u poskytovateľa internetu túto kombináciu za nové ONT zariadenie, podporujúce najnovšie optické rýchlosti a za ním zapojiť kvalitný WiFi router, s ktorého výberom a inštaláciou vám poradíme.
- DSL pripojenie – podobne ako pri optickom pripojení môžete mať od poskytovateľa internetu DSL modem s integrovaným jednoduchým WiFi routerom, alebo máte osobitne DSL modem a samostatný WiFi router. Odporúčame zariadenie, ktoré integruje funkciu modemu a jednoduchého WiFi routeru a za ním zapojiť kvalitný domáci WiFi router.
- Mobilné pripojenie – pripojenie na internet pomocou mobilnej antény, na ktorú je možné, (v prípade väčšiny internetových poskytovateľov), priamo napojiť svoj domáci WiFi router.
Čo je Switch?
Switch (prepínač) je pre domácich užívateľov zjednodušene povedané zariadenie, ktoré svojimi LAN portami umožňuje pridať viacero zariadení do lokálnej siete.
Jeden z LAN portov switchu pripojíte na router a ostatné LAN porty switchu budú fungovať rovnako ako porty samotného routera.
Vo všeobecnosti platí, že switche sa navzájom líšia počtom portov a ich rýchlosťou.
Switche rozdeľujeme na nespravované, spravované, a PoE switche:
- Nespravovaný switch – pridáva ďalšie porty do routera bez nutnosti konfigurácie. Switch len zapojíte do elektriny a pripojíte zariadenia na LAN porty. Ukážka nespravovaného switchu, ktorý sami využívame: Switch a ďalšie príslušenstvo
- Spravovaný switch – prichádza s ďalšími sieťovými službami, napr. prioritizácia prenosu alebo podpora rozdelenia siete na VLAN ako aj ďalšími funkciami. Tieto funkcie však bude nevyhnutné nakonfigurovať manuálne. Pre štandardné potreby domácností je ideálnym riešením nespravovaný switch – práve z dôvodu jeho jednoduchosti.
- PoE switch – PoE (Power-over-Ethernet) je funkcia, v rámci ktorej je port switchu schopný napájať zariadenie podporujúce PoE štandard (napr. kameru). Funkciu PoE podporujú vybrané nespravované aj spravované switche.